Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Fot. M. Kaczyński © CK ZAMEK

Szanowni Państwo!

Literatura od wieków towarzyszy człowiekowi w jego zmaganiach, pasjach, szczęściu i nieszczęściu, smutkach i radościach, sukcesach i porażkach, rewolucjach i odkryciach, w mroku wojny, w blasku pokoju. Dla wielu jest jak powietrze, dla innych najlepszą z rozrywek, dla jeszcze innych staje się wyrzutem sumienia. Nie bez przyczyny mówiąc „inteligent”, myślimy „oczytany”, a mówiąc Uniwersytet, myślimy „nauka i kształcenie”.

Chciałbym, żeby nasza Uczelnia kojarzyła się także z pięknem, rozwijaniem wyobraźni, wspieraniem talentów, równym szacunkiem dla materii, ducha oraz idei. Imię naszego Patrona, Wieszcza narodowego i wielkiego Poety, zobowiązuje nas do wspierania kultury, dbałości o rozwój sztuki, krzewienia nowych idei nie tylko w naszym mieście i regionie. Uniwersytet jest skarbnicą wiedzy i strażnikiem kulturowego dziedzictwa. Pamiętajmy, że w czasach wojny jako pierwsze zamykane są uczelnie, bo w nich właśnie kształtuje się zawsze nowa myśl i wolność twórcza.

Osobiście traktuję literaturę jako pasjonującą przygodę. Dostrzegam jej walor naukowy, istotny w kontekście mojej pracy badawczej, ale przecież z ogromną przyjemnością oddaję się prywatnej lekturze, która dostarcza mi tak wielu nowych wrażeń, często wzruszeń, pobudza do refleksji i krytycznego myślenia. Język ma ogromną siłę, a niejedna książka zmieniła świat!

Z ogromną satysfakcją, w imieniu całej akademickiej społeczności, po raz kolejny wspieramy twórców, którzy potrafią kształtować naszą tożsamość pięknie i mądrze, a swym talentem sprawiają – wzorem wybitnego absolwenta UAM Stanisława Barańczaka – że ten „dziwny świat” staje się lepszy i pełniejszy.

PROF. ANDRZEJ LESICKI
Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

D
Kontrast Wyłącz ruch