Rezydencje literackie w ZAMKU: Urszula Honek

Zdjęcie portretowe Urszuli Honek. Pisarka ma długie ciemne włosy, patrzy prosto w obiektyw, delikatnie się uśmiecha. W tle – oświetlony kinkietami zamkowy korytarz.

Fot. M. Kaczyński ©CK ZAMEK

Od połowy grudnia w ZAMKU na rezydencji literackiej przybywa Urszula Honek, laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej. Pisarka spędzi w Poznaniu najbliższe tygodnie, a czas rezydencyjny poświęci m.in. na ostatnie szlify nowego tomu poetyckiego, który ukaże się wiosną 2024. Rezydentka poprowadzi również gościnne zajęcia dla studentów kierunku sztuka pisania na poznańskiej polonistyce.

Bardzo się cieszymy i życzymy Uli dobrej i owocnej pracy!

 

Urszula Honek (ur. 1987) jest autorką książek poetyckich wydanych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury: Sporysz (2015), Pod wezwaniem (2018) i Zimowanie (2021). W 2022 roku debiutowała prozatorsko w Wydawnictwie Czarnym zbiorem opowiadań Białe noce. Laureatka Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Narody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Nagrody im. Adama Włodka oraz Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej 2022. Za Białe noce otrzymała Nagrodę im. Kościelskich i Nagrodę Conrada oraz nominacje do międzynarodowej nagrody Grand Continent 2022, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Paszportu „Polityki”. Pochodzi z Racławic koło Gorlic.


Rezydencje literackie są elementem Poznańskiej Nagrody Literackiej. Co roku zapraszamy troje nominowanych (w tym laureat/laureatka) do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka na miesiąc do Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Czeka na nich mieszkanie; znajdą także czas na odpoczynek i twórczość. Głównym celem naszego programu jest stworzenie rezydentom i rezydentkom warunków do pracy i umożliwienie skorzystania z potencjału miasta i ZAMKU. Z kolei dla publiczności rezydencje literackie to jeszcze jedna możliwość spotkania ciekawych pisarek i pisarzy i bliższego poznania ich twórczości.

 

--

Fotografia: Zdjęcie portretowe Urszuli Honek. Pisarka ma długie ciemne włosy, patrzy prosto w obiektyw, delikatnie się uśmiecha. W tle – oświetlony kinkietami zamkowy korytarz.

Fot. M. Kaczyński ©CK ZAMEK

D
Kontrast Wyłącz ruch