Miasto Poznań

Fot. M. Kaczyński © CK ZAMEK

Kultura, a zwłaszcza literatura, to niezwykle istotne elementy mojego życia. W młodości byłem bardzo chłonnym czytelnikiem, stąd wiem, że słowo pisane może w dużej mierze ukształtować osobowość, wyrobić poglądy i pomagać w szukaniu odpowiedzi na życiowe pytania. Także w życiu dojrzałym. Wartościowa literatura wzbogaca każdego.

Po to, byśmy nie musieli sięgać tylko do dzieł z przeszłości, trzeba pielęgnować i wspierać twórczość współczesną. Szukać i doceniać te głosy, z którymi dzielimy perspektywę wspólnego „dzisiaj”. By mieć szansę poznać aktualny przekaz, zgodzić się – lub polemizować – z bieżącym spojrzeniem literackim.

Wspólne ustanowienie miejsko-uniwersyteckiej Poznańskiej Nagrody Literackiej to dla mnie właśnie danie takiej szansy. Obu stronom – twórcom i czytelnikom. Przyznawane wyróżnienia wręczam z osobistą satysfakcją. Jako absolwent tej uczelni dokładam swoją cegiełkę w budowanie literackiego Poznania. Niech młodzi kontynuują tradycję Uniwersytetu, inspirowani spuścizną wieszcza narodowego oraz dziełem Stanisława Barańczaka. Jego twórczość sławi uczelnię i miasto na całym świecie, a nie ma lepszej promocji niż przez kulturę i talent. Wychodźmy więc z literaturą szerzej, mobilizujmy twórców, udowadniajmy, że na ich pracę czeka grono odbiorców. Takie oczekiwania pokładam w Poznańskiej Nagrodzie Literackiej. Liczę, że rok po roku jej rola w popularyzowaniu kultury słowa pisanego będzie rosła.

JACEK JAŚKOWIAK
Prezydent Miasta Poznania

 

D
Kontrast Wyłącz ruch