Książka „Poznańska Nagroda Literacka 2015–2020” nagrodzona!

Książka „Poznańska Nagroda Literacka 2015–2020 została nagrodzona Paris Design Awards w kategorii GRAPHIC DESIGN / Editorial konkursu DNA!

Fot. M. Kaczyński / CK ZAMEK

Projekt wydawnictwa „Poznańska Nagroda Literacka 2015–2020”, zbierający teksty powstałe wokół PNL, został nagrodzony w kategorii GRAPHIC DESIGN / Editorial konkursu DNA Paris Design Awards! Autorem projektu jest Marcin Markowski / Yo Studio, który jest także autorem identyfikacji wizualnej PLN.

Tak projekt książki PNL opisał poznański Uniwersytet Artystyczny, na którym Marcin Markowski wykłada:
„Przez mlecznobiałą obwolutę (drukowaną na transparentnym PCV) przenika czerń okładki. W wyniku tego rozwiązania pojawia się tu forma będąca metaforą idei Poznańskiej Nagrody Literackiej – przenikania się twórczości uznanych z tymi stojącymi u progu kariery – czarny prostokąt rozpływający się w mlecznej bieli. We wnętrzu zastosowane zostały trzy układy typograficzne, będące graficzną reprezentacją trzech form literackich stanowiących trzon publikacji”.

„Poznańska Nagroda Literacka 2015–2020” to z jednej strony kompendium wiedzy o laureatach i laureatkach PNL, a z drugiej – ważna opowieść o literaturze w ogóle. Z pięcioletniej perspektywy możemy przyglądać się zarówno poszczególnym wyborom Kapituły, jak i – w arcyciekawych rozmowach i tekstach interpretacyjnych – pisarkom i pisarzom, badaczom i badaczkom, poetkom i poetom. Literatura w takim ujęciu staje się nie tylko indywidualną czytelniczą przygodą, ale też ważną częścią życia; nie dodatkiem, lecz koniecznością współistnienia.

W książce znajdziecie wykład prof. Ingi Iwasiów wygłoszony podczas gali V edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Prof. Przemysław Czapliński zabierze Was w eseistyczną podróż po historii nagród literackich w Polsce po 1989 roku.
Poznajcie sylwetki laureatów i laureatek PNL: Zbigniewa Kruszyńskiego, Kiry Pietrek, Erwina Kruka, Magdaleny Kicińskiej, Tadeusza Sławka, Małgorzaty Lebdy, Anny Bikont, Szczepana Kopyta, Wiesława Myśliwskiego, Tomasza Bąka. Poczytajcie o nominowanych do nagrody: Jacku Hajduku, Annie Cieplak, Wiktorze Marcu, Ilonie Witkowskiej, Mirze Marcinów, Dawidzie Szkole.

Książkę można obejrzeć/kupić w Zamkowym Punkcie Informacyjnym (koszt: 60 zł).
Zapraszamy, a Marcinowi Markowskiemu ogromnie gratulujemy!

--
Fotografia książki: dwa egzemplarze stoją obok siebie, jeden nieco wysunięty do przodu. Okładka jest biała, powleczona błyszcząca folią, od lewej w połowie rozmywający się czarny pasek, w prawym rogu niedużymi, delikatnymi literami wypisany tytuł.

 

D
Kontrast Wyłącz ruch