Jan Gondowicz – Nagroda im. Adama Mickiewicza – Poznańska Nagroda Literacka 2021

Jan Gondowicz odebrał Nagrodę im. A. Mickiewicza – Poznańską Nagrodę Literacką 2021

Podczas gali Poznańskiej Nagrody Literackiej, która odbyła się 28 maja w Centrum Kultury ZAMEK, Jan Gondowicz przyjął prestiżowe wyróżnienie za książkę „Czekając na Golema”.

Jan Gondowicz to literaturoznawca bardzo niezależny, tłumacz i wydawca. Autor bestiariusza „Zoologia fantastyczna uzupełniona”, książek eseistycznych „Pan tu nie stał”, „Paradoks o autorze”, „Duch opowieści”, monografii „Trans-Autentyk. Nie-czyste formy Brunona Schulza” i ostatnio „Czekając na Golema”, a także licznych opracowań i przekładów.  Za przekład „Ćwiczeń stylistycznych” Raymonda Queneau otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie” w dziedzinie poezji. Był nominowany do Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (2015) oraz do Nagrody Literackiej Gdynia (2015) w kategorii esej. Mieszka w Warszawie.

Jarosław Mikołajewski, członek Kapituły PLN, mówił podczas gali: Wskazując Jana Gondowicza jako laureata Poznańskiej Nagrody Literackiej – Narody im. Adama Mickiewicza za rok 2021, członkowie jury są przekonani, że upominają się o pisarstwo niezwykle ciekawe, wciągające, oryginalne, wchodzące w rozmowę nieoczywistą i samych czytelników zapraszające do nieoczywistości czytania i przetwarzania.

Jan Gondowicz podczas uroczystości tak skomentował wybór kapituły: Nagroda oznaczona imieniem Adama Mickiewicza jest brzemieniem, które przygniotłoby słonia. Ale ja na szczęście jestem mrówką, która potrafi znieść więcej, niż sama waży. I z tej pozycji mrówki wyrażam cichym piskiem wdzięczność pani rektor, prezydentowi Poznania, szanownej kapitule.

Jarosław Mikołajewski podczas laudacji zaznaczał: Pisarską, intelektualną, wrażliwościową wybitność Jana Gondowicza rozważaliśmy nie po raz pierwszy. To pisarstwo antyretorycznego buntu, zachęcające wszystkich do zaufania wobec osobistych skojarzeń, namiętności, zaciekawień i indywidualnego sposobu relacjonowania przygody.

 

W latach 2015–2020 nagrodę im. Adama Mickiewicza otrzymali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont, Wiesław Myśliwski i Krystyna Miłobędzka.

 

TRANSMISJA Z GALI POZNAŃSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ 2021:

https://bit.ly/3gbMN46

D
Kontrast Wyłącz ruch