15 maja 2019 roku, podczas uroczystej gali PNL w Collegium Maius UAM poznaliśmy laureata Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Został nim Tomasz Bąk – autor trzech dostrzeżonych i docenionych tomików poetyckich, jeden z najważniejszych poetów wśród autorów debiutującymi w XXI wieku.
Laureata Stypendium Stanisława Barańczaka przedstawił przewodniczący Kapituły Piotr Śliwiński: „Chciałbym długo chwalić wiersze młodego poety, który ma już w dorobku trzy książki, za to, że są zaangażowane, namiętne, krytyczne, lewicowe, skłócone ze światem, pesymistyczne, bo nie dają się nabrać na to, że wszystko idzie ku lepszemu i wygładzają się powierzchnie życia, a zarazem będąc podobnymi są całkiem inne, powiedziane po swojemu, precyzyjne – mówił. Prof. Śliwiński podkreślił jak bardzo interesująca mogłaby być rozmowa z wszystkimi nominowanymi na różne tematy dotyczące kultury, polityki i nie tylko. Jego zdaniem Mira Marcinów w „Historii polskiego szaleństwa” wzorowo połączyła naukę z literacką atrakcyjnością, chłód badaczki z temperamentem pisarki. Natomiast z Dawidem Szkołą, autorem „Galicyjskich żywotów. Opowieści o stracie, doli i pograniczu" profesor chętnie udałby się w podróż fizyczną i literacką po Galicji.
W swoim wystąpieniu Tomasz Bąk zacytował fragment twórczości patrona otrzymanej nagrody oraz dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wydania przez laureata książki „Utylizacja. Pęta miast”. „Jest to dla mnie sytuacja szczególna, bo właśnie taki charakter ma dla mnie twórczość autora, który patronuje tej nagrodzie. Te wersy z uporu i oporu, które pozostawił nam Stanisław Barańczak, nie tylko nie tracą na aktualności, ale także, chyba niestety, mogą być analizowane w nowych kontekstach, w kontekstach, których prawdopodobnie wolelibyśmy sobie oszczędzić”.