Rezydencje literackie w ramach PNL

Rezydencje literackie w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej

Miło nam poinformować, że w 2023 roku do grona rezydentów artystycznych CK ZAMEK w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej dołączają autorki i autorzy oraz nominowani do Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Głównym celem jest stworzenie rezydentom i rezydentkom warunków do pracy i umożliwienie skorzystania z potencjału miasta i Zamku. Z kolei dla publiczności rezydencje literackie to jeszcze jedna możliwość spotkania ciekawych osobowości i bliższego poznania ich twórczości.

ANNA DŻABAGINA –

(ur. 1990), historyczka literatury, adiunktka w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ UW, współpracowniczka zespołów Archiwum Kobiet i Dramat Polski/Reaktywacja w Instytucie Badań Literackich PAN. Obecnie w ramach grantu „OPUS” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki pracuje nad książką poświęconą safickiej twórczości polskich, rosyjskich i ukraińskich pisarek. Prowadzi zajęcia z queerowej historii literatury kobiet na Podyplomowych Gender Studies IBL. Publikowała na łamach m.in. „Tekstów Drugich”, „Pamiętnika Literackiego” „Didaskaliów”. Autorka monografii „Kalkowska. Biogeografia” (Gdańsk 2020), a także edycji zbioru opowiadań Eleonory Kalkowskiej „Głód życia” (Gdańsk 2016). Laureatka Stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a także programów ETIUDA (NCN) i „Diamentowy Grant” (MNiSW). W 2022 roku została nominowana do Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Pochodzi z Jawora na Dolnym Śląsku, mieszka w Warszawie.

CZAS REZYDENCJI: KWIECIEŃ – MAJ 2023

Anna Dżabagina: – Podczas rezydencji będę pracowała nad pierwszą queerową biografią Narcyzy Żmichowskiej (1818‒1876). Jedna z najbardziej fascynujących pisarek polskiej literatury wciąż pozostaje zaskakująco marginalną postacią na mapie polskiej historii queerowej. Tymczasem zarówno jej twórczość, jak i biografia dostarczają materiałów, by z pisarki uczynić XIX-wieczną ikonę lesbijskiej kultury na miarę brytyjskiej Anne Lister. Celem niniejszej książki będzie wydobycie i naświetlenie tych materiałów, a dodatkowo zaprezentowanie dorobku literackiego Żmichowskiej w nowoczesnym świetle. Uzupełniając feministyczne interpretacje jej twórczości, przeanalizuję powieści, opowiadania i wiersze autorki Poganki z wykorzystaniem narzędzi z obszarów literaturoznawczych studiów queerowych i lesbijskich. Książka będzie miała formę eseju historycznoliterackiego i biograficznego, a narracja poświęcona życiu i twórczości Żmichowskiej będzie umieszczona na tle XIX-wiecznej, nieheteronormatywnej historii kobiet w Europie, szczególnie na ziemiach polskich.

 

URSZULA HONEK –

(ur. 1987), jest autorką książek poetyckich „Sporysz” (Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, 2015) „Pod wezwaniem” (Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury , 2018) i „Zimowanie” (Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury , 2021). W 2022 roku debiutowała prozatorsko w Wydawnictwie Czarnym zbiorem opowiadań „Białe noce”. Laureatka Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Narody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Nagrody im. Adama Włodka oraz Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej 2022. Pochodzi z Racławic (koło Gorlic).

CZAS REZYDENCJI: GRUDZIEŃ 2023

Urszula Honek podczas rezydencji pracować będzie nad nowym zbiorem wierszy. Tym razem będzie to intymna i autobiograficzna opowieść o utracie bliskiej osoby.

D
Kontrast Wyłącz ruch