Na konferencji prasowej z udziałem prezydenta Jacka Jaśkowiaka i rektorki prof. Bogumiły Kaniewskiej w Centrum Kultury ZAMEK (18 kwietnia 2023 r.) ogłoszono nominacje do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej.
W tym roku są to: Łukasz Barys za książkę prozatorską „Jeśli przecięto cię na pół” (Wydawnictwo Cyranka), Ivan Davydenko za debiutancki tom wierszy „Halal” (Wydawnictwo Papierwdole–Katalog Press), Anna Wakulik za zbiory dramatów „Błąd wewnętrzny” (Księgarnia Akademicka) i „Grupa krwi” (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego).
ŁUKASZ BARYS
Łukasz Barys (ur. 1997 w Pabianicach) – poeta, prozaik. Autor tomu poezji „Wysokie słońce” (2020) oraz dwóch powieści: „Kości, które nosisz w kieszeni” (2021) i „Jeśli przecięto cię na pół” (2022). Jego debiut poetycki został uhonorowany nagrodą na festiwalu Złoty Środek Poezji, za debiut prozatorski otrzymał Paszport „Polityki” (2022). Jest także laureatem m.in. Nagrody im. Adama Włodka. Ukończył prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Dorastał w Piątkowisku, teraz mieszka w Pabianicach.
PROF. GRZEGORZ OLSZAŃSKI, CZŁONEK KAPITUŁY POZNAŃSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ: Łukasz Barys debiutował jako poeta i mimo zwrotu w stronę prozy poetą pozostał. Widać to doskonale w groteskowych neologizmach, efektownych metaforach, zdaniach kalamburach, w które obfituje jego proza. Powiedzieć, że Łukasz Barys jest jednym z najbardziej wyrazistych pisarzy młodego pokolenia – to nic nie powiedzieć.
IVAN DAVYDENKO
Ivan Davydenko (ur. 1988 w Żytomierzu) – poeta, redaktor. Pisze wiersze, także po polsku, mimo że polski nie jest jego pierwszym językiem. Mieszka i pracuje w Lublinie, gdzie jest redaktorem naczelnym i wydawcą magazynu literackiego „Malkontenty”. Autor podcastu „Jak zostać Ukraińcem”. W 2022 roku nakładem Wydawnictwa Papierwdole ukazała się jego debiutancka książka poetycka „Halal”.
PROF. PIOTR ŚLIWIŃSKI, CZŁONEK KAPITUŁY POZNAŃSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ:
„Halal” Ivana Davydenki, debiut młodego poety, Ukraińca, który po paru latach mieszkania w Polsce zżył się z polszczyzną i z polskim wierszem w stopniu zdumiewającym, nie powinien przejść niezauważony. On nie potrzebuje żadnej taryfy ulgowej. Ani pochodzenie autora, ani wojna wyniszczająca jego kraj ojczysty nie są potrzebne do tego, by usłyszeć czystą i mocną liryczność, która przenika, ożywiając, obrazy i sceny trywialne i niepoetyckie.
ANNA WAKULIK
Anna Wakulik (ur. 1988 w Gdańsku) – dramatopisarka. W latach 2012–2014 kierowniczka literacka Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Od roku 2017 do 2020 dramaturżka Teatru Dramatycznego w Warszawie, a od roku 2022 – Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Czterokrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jej sztuki wystawiano m.in. w teatrze The Royal Court w Londynie, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Polonia w Warszawie oraz Teatrze Telewizji czy Teatrze Polskiego Radia. Publikowała w „Dialogu”. W 2021 roku ukazała się antologia jej sztuk „Błąd wewnętrzny”, a w 2022 roku książkowe wydanie dramatu „Grupa krwi”.
MAGDALENA KICIŃSKA, JURORKA KAPITUŁY POZNAŃSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ:
Anna Wakulik, dochowuje wierności tekstowi jako punktowi wyjścia dla teatralnej opowieści. Tworząc historie, dba o strukturę narracji i jej język. Zajmuje się tematami, które wyciągnięte z codzienności i poddane literackiemu przeobrażeniu pozwalają stawiać nowe pytania o to, co znane, ale nie do końca przeżyte, zrozumiane, doświadczone. Tę właśnie siłę tekstu dramatycznego postanowiliśmy docenić i nominować do nagrody-stypendium.
Wszystkim nominowanym gratulujemy!
*
O tym, kto otrzyma Nagrodę – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2023, dowiemy się 19 maja 2023 roku!
*
Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2015, po śmierci Stanisława Barańczaka, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektor UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60.000 zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast nagroda im. Stanisława Barańczaka (40.000 zł) trafia do twórcy, który nie ukończył 35. roku życia.
W latach ubiegłych laureatami Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka zostali: Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt, Tomasz Bąk, Monika Glosowitz, Igor Jarek, Urszula Honek.